mIRCTurk

beta v7.0  

mirc

Menü

Otomatik Kurulumlar

Yeni Makaleler

+ /ns set msn/
[12509]
+ /os sms teln
[11192]
+ Anope den IR
[8716]
+ Access Kabul
[9159]
+ Modul: m_svs
[11674]

e-Devlet Kapısı “Bismillah”la açıldı, giriş şifreyle

www.türkiye.gov.tr açıldı. Siteye erişimde Türkçe karakter sorunu yok, ancak birçok işlem için şifre gerekiyor. Şifre PTT’lerden bir günde, oturduğunuz yerden ise bir haftada alınıyor.

www.türkiye.gov.tr açıldı. Siteye erişimde Türkçe karakter sorunu yok, ancak birçok işlem için şifre gerekiyor. Şifre PTT’lerden bir günde, oturduğunuz yerden ise bir haftada alınıyor. e-Devlet Kapısı’nın ilk defa açılacağı tören yüce önder Mustafa Kemal Atatürk’ün silüeti ve Türkiye Cumhuriyeti haritasının lazer gösterisiyle Başladı. Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açılış konuşmasıyla, e-Devlet Kapısı “Ya Allah, Bismillah” sözleriyle kullanıma açıldı.

Devletin Kısayolu E-Devlet Kapısı’na hem www.türkiye.gov.tr, hem de www.turkiye.gov.tr adreslerinden erişim sağlanabiliyor. Vatandaşın aklında oluşan “Türkçe karakter kullanılacak mı, Türkiye miydi, turkiye miydi” sorunu 21. yüzyıl teknolojisine yaraşır bir şekilde çözülmüş oldu.

E-Devlet Kapısının ardındaki lobide, Doğum, Eğitim, Askerlik ve Seferberlik, İş ve Kariyer, Sosyal Güvenlik, Aile, Birey ve Toplum, Sağlık, Özürlü Vatandaşlar, Seyahat ve Turizm, Kültür-Sanat ve Spor, Trafik, Yasal İşlemler, Haklar ve Korunması, Yabancılar alt başlıklarında vatandaşların aklına takılabilecek hemen tüm soruların cevapları kolaylıkla ulaşılabilir bir şekilde yerleştirilmiş. Ziyaretçilerin site içerisinde sunulan bilgiler arasında aradıkları bir kelimeyi bulmaları için kullanabilecekleri arama motoru ise hızlı ve başarılı. Ancak ilk gün yoğunluğundan olsa gerek, şifreli işlemlerin gerçekleştirilmesi sırasında sunucu yanıt vermeyi kesiyor ve işlemler eksik kalıyor.

Hizmetler:
E-Devlet Kapısı’nın arkasında yapmak istenen işlem için sitenin içinde kaybolmaya gerek yok. Hizmetler, açılış sayfasında sol kolonda sıralanmış durumdalar. Hizmetlerin bir kısmından yararlanmak için sisteme giriş yapmış olma zorunluluğu yok ancak, kişiye özel işlemler için üç seçenek sunuluyor:
* PTT bürolarına başvurularak alınan kişiye özel şifre,
* Özel firmalardan alınan elektronik imza (E-İmza),
* Avea ve Turkcell’den alınabilecek mobil imza (M-İmza).

KİŞİYE ÖZEL ŞİFRE NEDİR, NASIL ALINIR?
PTT Genel Müdürlüğü’ne bağlı ofislerden şahsen başvuruyla alınabilecek kişiye özel şifre, e-Devlet Kapısı’nda sunulan hizmetlerden faydalanmak isteyen vatandaşlara özel olarak yaratılacak bir şifre. Bunun için vatandaşlar en yakın PTT ofisine gidip, kendilerine özel şifrelerini TC Kimlik numaralarını ibraz ederek alabilecekler.

E-İMZA NEDİR, NASIL ALINIR?
5070 sayılı Elektronik İmza Yasası uyarınca BTK’ya bildirimini yapmış ve Türkiye’de bu hizmeti vermeye yetkili “Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı”lara yapılarak başvuruyla alınabilen, ıslak imza yerine geçen kimlik tanımlama aracıdır. E-İmza; BTK tarafından yetkilendirilmiş dört kanaldan alınabiliyor. Kamu Kuruluşları için TUBİTAK-UEKAE Kamu Sertifikasyon Merkezi, vatandaşlar için TürkTrust, E-Güven ve E-Tuğra firmaları hizmet veriyor. Firmalar çevrimiçi başvuru formu doldurularak yapılan ödemenin ardından, başvuru sahibine geri dönerek işlemleri yerinde tamamlıyor. E-İmza ücretsiz değil, ücretler 320 YTL’ye kadar çıkabiliyor.

MOBİL İMZA NEDİR, NASIL ALINIR?
Türkiye’de Avea ve Turkcell tarafından dağıtılan Mobil İmza (M-İmza), kurumların servislerine SMS yollayarak, internet üzerinden ya da müşteri hizmetlerinin sunulduğu ofislerden alınabiliyor. Ancak kullanıcıların Mobil İmza almadan önce cep telefonlarının ve SIM kartlarının uyumluluğunu kontrol etmeleri gerekiyor. Mobil İmza da, Elektronik İmza gibi ücretli bir servis ve aktivasyonu 1 hafta sürüyor. M-İmza’nın ücretlendirmesi biraz daha insaflı. Turkcell kullanıcılarına iki seçenek sunuyor: işlem başına 1SMS ya da 2 kontör, aylık sınırsız işlem içinse faturalı hatlardan 5 YTL, kontörlü hatlardan ise haftada 10 kontör talep ediyor. Avea ise aylık olarak 4 YTL bedelle mobil imza servisini kullanıcılarına sunuyor.

ŞİFRE, M-İMZA YA DA E-İMZA GEREKTİRMEYEN HİZMETLER:
* Başbakanlık İletişim Merkezi Yeni başvuru: Bu servis bilgi edinme amacıyla kullanılabiliyor.
* PTT kayıtlı gönderi takibi
* PTT şube sorgulamayla en yakın PTT şubesinin iletişim bilgileri sorgulanabiliyor.
* Kriterlere göre açık iş sorgulama: Bu hizmet, sistemde kayıtlı iş ilanları içinden arama yapmak amacıyla kullanılıyor ancak, başvuru için sisteme giriş yapmış olmak gerekiyor.
* Meslek kursu sorgulama
* Türk meslek sözlüğü: İşkur tarafından tanımlanmış olan meslekleri sorgulanabilyior.
* MEB sınav yeri sorgulama: TC Kimlik numarası ile MEB tarafından düzenlenen sınavların yerlerini sorgulayabilirsiniz.
* MEB sınav sonuş sorgulama
* Ulaştırma Bakanlığı araç yetki belgesi sorgulama: Bu hizmet, ticari araçların plaka numaralarıyla yetki belgelerini sorgulamaya yarıyor.
* Uçuş mürettebatı lisans/rating müracaatı: Bu hizmet, uçuş mürettebat lisans/rating müracaatı yapmak isteyen öğrenci pilotlar tarafından kullanılabilir.

ŞİFRE, M-İMZA YA DA E-İMZA GEREKTİREN HİZMETLER:
* Başbakanlık İletişim Merkezi Başvuru Sorgulama
* SSK Hizmet Dökümü
* Profile Göre Açık İş Sorgulama ve Basvuru
* İş Başvuru Sonucu Sorgulama
* İşsizlik Ödeneği Başvurusu
* İşsizlik Ödeneği Ödemesi Takibi
* İŞKUR’a Olan Borcu Sorgulama
* İçişleri Bakanlığı Evrak Durum Takibi
* Ulastırma Bakanlığı Sivil Havacılık Uçuş Mürettebatı Lisans Müracaatı
* TCDD e-Bilet Rezervasyon ve Satış
* Denizcilik Müsteşarlığı Amatör Denizcilik Belgesi


       Ekleyen: AlwaysGooD           Tarih: 2008-12-22 17:34:52        Yorumlar(0)

e-devlet kapı duvar!

2003 yılından beri yürütülen e-Devlet Projesi kapsamında bugün yayına girecek olan e-Devlet Kapısı, açılmasına saatler kala hâlâ kilitli görünüyor. Adreste ne bir test yayını, ne de “yakında hizmetteyiz” notu vardı, site resmi tören sonrasında açıldı.

2003 yılından beri yürütülen e-Devlet Projesi kapsamında bugün yayına girecek olan e-Devlet Kapısı, açılmasına saatler kala hâlâ kilitli görünüyor. Adreste ne bir test yayını, ne de “yakında hizmetteyiz” notu vardı, site resmi tören sonrasında açıldı. T.C. vatandaşlarının Başbakanlık BİMER, Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, TCDD, Denizcilik Müsteşarlığı gibi bir çok devlet kurumundan bilgi edinme ve işlem gerçekleştirme olanağı tanıyacağı belirtilen e-devletin kapısı www.turkiye.gov.tr bugün saat 11.00’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılıyor ancak, açılış öncesi sitenin neye benzediğini göremeyen vatandaş tören bittikten sonra ancak 12:20’de siteye giriş yapabildi.

2003 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlayan e-devlet projesi kapsamında E-Dönüşüm İcra Kurulu Koordinasyonu’nda kısa, orta ve uzun vadeli yapılan planlar doğrultusunda ortaya çıkarılan e-Devlet Kapısı, toplamda 110 adedi bulan eylem planlarının vatandaşla en çok etkileşim içinde olacak ayağı.

Proje sayesinde vatandaşların devlet daireleri yerine internet ortamında tatil günlerinde ya da gece saatlerinde bile hizmet alabileceğini belirten Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bilgisayar kullanım oranının yüzde 35’e çıktığı Türkiye’de “e-Devlet Kapısı” ile vatandaşın tek bir kapıdan tüm devlet hizmetlerini alabilmesini amaçladıklarını ifade ediyor.

Yıldırım’ın “Bu git-gel kapısı değil, Bu vatandaşın ayağına geliyor. Bu kapı, vatandaşın elinin altında” sözleriyle ifade ettiği www.turkiye.gov.tr aslında aktif internet kullanıcılarının yabancısı olduğu bir site değil, e-Devlet Kapısı hizmetinden önce Türkiye’nin resmi internet sitesi olma fonksiyonunu gerçekleştiren www.turkiye.gov.tr adresine, bir süredir erişim sağlanamıyor.

40 kişilik bir ekip tarafından hazırlanan e-Devlet Kapısı, yalnızca T.C. kimlik numarası ile kurumlar arası tüm yazışmaların sağlanmasına olanak tanıyacak. 18 Aralık tarihinden itibaren 21 kamu hizmeti sunulacak olan internet sitesi kurumlarla olan iletişimini kriptolu olarak gerçekleştirilecek. Bakan Yıldırım’ın Türkiye’deki en iyi güvenlik sistemine sahip olduğunu belirttiği e-Devlet Kapısı’nın ve site üzerinden hizmet veren kurumların veri tabanları, olumsuz durumlara karşı yedeklenerek pasif olarak da korunacak.

19 milyon Euro maliyetle hazırlanan sistem, başlangıçta 150 bin, 2009 yılı sonu itibariyle de 1 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Kullanıcıların PTT şubelerinden alacakları e-Devlet Kapısı şifresi ile birlikte elektronik imza ve mobil elektronik imzalarıyla yararlanabilecekleri servis, vatandaşın memurla cebelleşmesini önleyecek. İlk etapta kullanılabilecek hizmetlerin bazıları ise şu şekilde:
Başbakanlık BİMER’e başvuru ve başvuru sorgulama,
Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü’nden Araç Yetki Belgesi Sorgulama,
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün uçuş mürettebatı lisans başvuru sorgulama,
TCDD’nin e-bilet uygulaması,
Denizcilik Müsteşarlığının amatör denizci belgesi, kısa mesafe telsiz operatörlüğü başvurusu, yeterlilik belgesi işlemleri,
Türkiye İş Kurumunda iş sorgusu ve başvurusu,
PTT’de kayıtlı gönderi takibi ve PTT şube sorgulama,
Milli Eğitim Bakanlığının diğer kurumlar için hazırladığı sınavlarda yer ve sonuç sorgulama,
İçişleri Bakanlığında evrak durum takibi,
İş-Kur’da işsizlik ödeneği ödeme başvurusu ve meslek kursları sorgulama,
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, kimlik paylaşım sistemi ve adres bilgi sistemi,
Sosyal Sigortalar Kurumundan sigortalı hizmet dökümü,
Maliye Bakanlığından devlet memurları e-bordro sorgulama.

DÜNYADA E-DEVLET UYGULAMALARI
Amerika Birleşik Devletleri:
ABD’de Silikon Vadisi’nin de etkisiyle bilişim dünyasında elde tutulan liderlik, e-devlet uygulamaları alanında da liderliği beraberinde getiriyor. Amerika’nın 1993 yılında başlattığı Access America programı bünyesinde 2001 yılında yayına başlayan www.firstgov.gov adresli portal sayesinde Amerikan vatandaşları kamu hizmetlerini tek portal üzerinden alabiliyor. Portalın ismi, geçtiğimiz yıl içinde www.usa.gov olarak değiştirildi. Portalda federal düzeyin yanısıra eyaletler bazında da pek çok çevrimiçi hizmet veriliyor. Kullanıcılar kendi eyaletlerinde geçerli olan trafik vergileri gibi ödemelerden sürücü lisansı yenilemeye kadar bir çok servisten faydalanabiliyorlar.

ABD’nin e-devlet uygulamaları devletten şirketlere, devletten devlete, devletten vatandaşa ve vatandaştan devlete olmak üzere birçok farklı tarafa hizmet veriyor.

Avrupa:
1999’da Avrupa Konseyi tarafından benimsenen e-Avrupa girişiminin Lizbon’da 2000 yılında toplanan Avrupa Konseyi Zirvesi’nde de desteklenmesiyle birlikte e-devlet modeli geliştirilmeye başlandı. Avrupa’nın dünyadaki en rekabetçi ve dinamik bilgi tabanlı ekonomisi yapma amacıyla ortaya konan hedef sayesinde Avrupa’daki her bireyin, okulun ve şirketin internet’e bağlanabilmesi öngörüldü. 2002’de kabul edilen e-Avrupa Eylem Planı’yla ucuz, güvenli ve hızlı internet, insanlara ve becerilere yatırım, internet kullanımını özendirmek gibi temeller üzerine inşa edilen e-devlet uygulamaları eğitim, sağlık hizmetleri gibi kamu hizmetleriyle birlikte, ticaretin geliştirilmesi ve elektronik iş ortamının sağlanabilmesi amacıyla da geliştirildi. Avrupa Birliğine dahil devletler, e-devlet kapsamında internet üzerinden kamuoyunu bilgilendirme, devlet alımlarında e-ticareti hızlandırma, tamamen elektronik hizmet gibi alt başlıklarda hizmetlerin gelişimini sürdürülüyor.

DÜNYADA E-DEVLET SIRALAMASI
Dünya’da e-devlet konusunu araştıran Waseda Üniversitesi E-Devlet Enstitüsü 2008 raporuna göre e-devlet kullanım oranları şu şekilde:
Sıralama / Ülke / Oran
1 ABD 68.3
2 Singapur 67.8
3 Kanada 66.8
4 Kore 63.2
5 Japonya 62.2
6 Hong Kong 61.7
7 Avustralya 59.1
8 Finlandiya 58.6
9 İsveç 56.6
10 Tayvan 56.6
11 İtalya 56.1
12 İngiltere 55.6
13 Norveç 55.1
14 Almanya 55.1
15 Yeni Zelanda 50.5
16 Fransa 50.0
17 Belçika 50.0
18 Malezya 49.4
19 Hollanda 45.4
20 Tayland 44.9
21 İspanya 44.3
22 Endonezya 43.8
23 Çin 43.3
24 Filipinler 42.8
25 Brezilya 42.8
26 Şili 42.3
27 Güney Afrika 42.3
28 Meksika 42.3
29 Hindistan41.8
30 Brunei 39.8
30 Vietnam 39.8
32 Rusya 37.7
33 Peru 36.2
34 Fiji 28.0

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan araştırmaya göre ise ülkelerin vatandaşlarının e-devlet uygulamalarına katılım endeksleri ve sıralamaları ise şu şekilde.
Ülke 2008 Endeksi / 2008 sıralaması / 2005 sıralaması / 2008 - 2005 değişimi
1 ABD 1.0000 1 3 2
2 Kore 0.9773 2 4 2
3 Danimarka 0.9318 3 7 4
4 Fransa 0.9318 3 24 21
5 Avustralya 0.8864 5 9 4
6 Yeni Zelanda 0.7955 6 6 0
7 Meksika 0.7500 7 7 0
8 Estonya 0.7273 8 11 3
9 İsveç 0.6591 9 14 5
10 Singapur 0.6364 10 2 -8
11 Kanada 0.6136 11 4 -7
12 Japonya 0.6136 11 21 10
13 Lüksemburg 0.6136 11 61 50
14 Ukrayna 0.5682 14 28 14
15 Ürdün 0.5455 15 90 75
16 Hollanda 0.5227 16 10 -6
17 Norveç 0.5227 16 26 10
18 Vietnam 0.5227 16 63 47
19 Bhutan 0.5000 19 90 71
20 Avusturya 0.4773 20 24 4
21 Çin 0.4773 20 50 30
22 Litvanya 0.4773 20 69 49
23 Arjantin 0.4545 23 36 13
24 Brezilya 0.4545 23 18 -5
25 Kolombiya 0.4318 25 12 -13
26 Mozambik 0.4318 25 30 5
27 Birleşik Krallık 0.4318 25 1 -24
28 Belçika 0.4091 28 17 -11
29 Bolivya 0.4091 28 73 45
30 Lübnan 0.4091 28 69 41
31 İsviçre 0.4091 28 22 -6
32 El Salvador 0.3864 32 57 25
33 Malta 0.3864 32 19 -13
34 Kosta Rica 0.3636 34 90 56
35 İspanya 0.3636 34 73 39
Türkiye’de ilk etapta hedeflenen, 1 milyon kullanıcıya hizmet vermek.


       Ekleyen: AlwaysGooD           Tarih: 2008-12-19 10:15:38        Yorumlar(0)

El Zeydi’nin eylemi bilgisayar oyunu oldu

ABD Başkanı George W. Bush’a hafta sonu Bağdat’ta yaptığı ziyaret sırasında ayakkabılarını fırlatan Iraklı gazeteci Muntazır El Zeydi’nin eyleminin yankıları İnternet’te de devam ediyor

ABD Başkanı George W. Bush’a hafta sonu Bağdat’ta yaptığı ziyaret sırasında ayakkabılarını fırlatan Iraklı gazeteci Muntazır El Zeydi’nin eyleminin yankıları İnternet’te de devam ediyor Irak’lı gazetecinin eyleminin yankısı tüm dünyada devam ederken, İnternet topluluğu da bir çok sitede yayınlanan flash oyunlarla tepkisini devam ettiriyor. Bir çoğu Bush karşıtı aktivistler tarafından yaratılan oyunların ortak amacı belli: Zeydi’nin eylemine dolaylı da olsa destek vermek.


       Ekleyen: AlwaysGooD           Tarih: 2008-12-18 13:31:35        Yorumlar(0)
Sayfalar: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | >>

 

Üye Giriş

Kullanıcı adı :
Şifre :
Üye Ol
Sifremi Unuttum

En Hit 10

En Yeni 10

Top 10 Sunucular

+ kelebek.org
[664]
+ sohbet.net
[394]
+ superdal.net
[150]
+ mircworld.org
[111]
+ Tatli.gen.tr
[107]
+ duyum.net
[97]
+ esintim.net
[72]
+ DostmIRC.Com
[72]
+ IRC.Sevmedi.N
[50]
+ IRC.CokSeker.
[30]

İçerik Link :

mIRCmIRC  |  Türkçe mIRC | mirc indir © Copyright 2002 - 2006 mIRCTurk, Powered by Alka Grup

Dedicated Server Sponsored by Cesur


Blogunuzda, Web Sitenizde Asagidaki Kodu Ekleyerek Bize Destekte Bulunabilirsiniz.

yeni mirc türkce ,boŞ mirc scirpt ,modül yüklemek ircd ,türkçe mirc indiŞr ,mirciz mirc exe download ,facebook altuğ karaali ,helper mirc vindecy ,İrcde Script İndir ,sohbet mirc sayfası ,
bitanem net dow ,bitanem net dow ,Tüm scriptler irc ,IRCd Makaleler ,turce nırc ,mirc turkce sohbet indirme ,mırc t urk%2C ,