mIRCTurk

beta v7.0  

mirc

Menü

Otomatik Kurulumlar

Yeni Makaleler

+ /ns set msn/
[11039]
+ /os sms teln
[9290]
+ Anope den IR
[7020]
+ Access Kabul
[7474]
+ Modul: m_svs
[10020]

Yıldırım: YouTube meselesinden rahatsızız

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, YouTube’a erişim yasağıyla ilgili olarak, “YouTube meselesi maalesef amacını aşan bir noktaya getirildi. Bundan biz de rahatsızız” dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, YouTube’a erişim yasağıyla ilgili olarak, “YouTube meselesi maalesef amacını aşan bir noktaya getirildi. Bundan biz de rahatsızız” dedi. Bakan Yıldırım, Bakü’ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin konuya ilişkin soruları üzerine, bu konuda Türk kamuoyunda bir kafa karışıklığı yaşandığını söyledi.

Türkiye olarak, internet hizmetleri veren kuruluşlara ve internetin Türkiye’de yaygınlaştırılmasına karşı olunması gibi yanlış bir anlayış bulunduğunu kaydeden Yıldırım, “Durum böyle değil” diye konuştu.

İnternetin temiz, toplumu bilgilendirici, topluma zararlı ürünleri içermeden verilmesini çok önemli gördüklerini ifade eden Yıldırım, bu konuda tüm dünyada bir hassasiyetin başladığını söyledi.

“YouTube meselesi maalesef amacını aşan bir noktaya getirildi” diyen Yıldırım, şöyle konuştu.

“Geçen gün firma temsilcilerini ve Türkiye’deki hukukçularını çağırdık. Kendilerine konuyu anlattık. Yasaların mutlaka herkes için eşit şekilde uygulanması gerektiğini, kimseye bir istisna yapamayacağımızı, bu yasaları tenkit etme yerine kendilerini buna uydurmalarının daha doğru olacağını söyledik. Onlar da bu konuyu kabul ettiler. İnternet Güvenliği Başkanlığı ile ortak bir çalışma yapmak suretiyle bu konuyu çözecekler.

Ortada yasaların yorumlanmasından kaynaklanan yanlışlıklar da var. Bir içerik suç teşkil ediyorsa, örneğin Atatürk’ün kişiliğine hakaret veya çocuk pornografisi, bunları çıkarmak isterken bütün siteye bir kapatılma kararı veriliyor. Buna itiraz ediyorlar haklı olarak, ama takdir edersiniz ki bizim yargıçlarımızın, mahkemelerimizin henüz bilişimle ilgili bir uzmanlığı yok. Zaman içerisinde gelişecek ve böylece suçun kapsamıyla orantılı cezalar da verilecek.”

AB İlerleme Raporu’nda, bu konuda Türkiye’nin “Yasakçı” ilan edilmediğini ifade eden Bakan Yıldırım, “Ben raporu okudum. Diyor ki; ‘internet suçlarına karşı verilen cezalar orantısız’. Orantısızdan kastı, bir içeriğin çıkarılması gerekirken sitenin tamamının kapatılması kararı veriliyor” dedi.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, bu sorunların tecrübe kazanıldıkça çözüleceğini ve daha uygun orantılı cezaların verileceğini söyledi.

Bunun için eğitimin önemli olduğuna işaret eden Yıldırım, Telekomünikasyon Kurulu Başkanlığı ve İnternet Kurulu ile birlikte eğitim ve bilinçlendirme programı hazırlığı içinde olduklarını aktardı.

Mahkeme kararıyla yasaklanan sitelere, ayarlarının oynanmasıyla girilebildiğinin hatırlatılması üzerine de Bakan Yıldırım, “Teknoloji ile başa çıkamazsınız. Bilişim teknolojilerinde bir önlem alırsanız, onu bir başka önlemle etkisiz hale getirirler” diye konuştu.

Bakan Yıldırım, YouTube yöneticilerine, bir sorun olduğunda adli makamların bir muhatap bulabilmesi için Türkiye’de bir temsilcilik açmalarını söylediklerini ifade ederek, “Bu konuda herhangi bir tavizimiz olamaz” dedi.


       Ekleyen: AlwaysGooD           Tarih: 2008-12-06 13:43:52        Yorumlar(0)

2008’in en merak edilen sözcükleri

Merriam-Webster, internet sitesi üzerinde en çok aranan sözcükleri açıkladı: ‘Bailout’ (kurtarma planı), ‘vet’ (muayene etmek) ve ‘socialism’ (sosyalizm). Geçen yılın en çok aranan sözcükleri ise “w00t” (ünlem) ve Facebook oldu.

Merriam-Webster, internet sitesi üzerinde en çok aranan sözcükleri açıkladı: ‘Bailout’ (kurtarma planı), ‘vet’ (muayene etmek) ve ‘socialism’ (sosyalizm). Geçen yılın en çok aranan sözcükleri ise “w00t” (ünlem) ve Facebook oldu. Dünyaca ünlü sözlük üreticisi Merriam-Webster, İnternet üzerinde kullanıma sunduğu İngilizce sözlüğünde 2008 yılında en çok aratılan 10 sözcüğü açıkladı.

Webster’e göre politik ve ekonomik konjonktürün gündemden hiç düşmediği 2008 yılı boyunca en çok aranan sözcükler politik ve ekonomik terimler oldu.

Aylık 125 milyondan fazla sayfa gösterimine sahip olan Webster’in bu yıl en merak edilen kelimesi “Bailout” oldu. Bailout’un anlamı ise sözlükte “finansal sıkıntıdan kurtarma” olarak geçiyor.

BU YILIN EN MERAK EDİLENLERİ
1. Bailout: Finansal sıkıntıdan kurtarma.
2. Vet: Muayene etmek (insan ya da hayvan için) ayrıca Amerikan yönetiminde yüksek kademeli bir görev verilmesi düşünülen kişilerin ve onların yakınlarının herhangi bir skandala ya da yolsuzluğa karışıp karışmadığının araştırılması anlamına gelen, at yarışları öncesinde hayvanlara yapılan kontrolden esinlenilerek kullanılan terim*.
3. Socialism: Sosyalizm, toplumculuk. İktidar ve üretim araçlarının halk tarafından kontrol edildiği bir toplum fikrine dayanan düşünce sistemi.*
4. Maverick: a) Damgalanmamış büyük ya da küçükbaş hayvan. b) İçinde bulunduğu grupla uyum sağlamak istemeyen birey.
5. Bipartisan: İki tarafı da temsil eden veya savunan kişi.
6. Trepidation: Trepidasyon, korkmaya veya kararsızlığa bağlı hafifçe titreme.,
7. Precipice: Uçurum, sarp kayalık.
8. Rogue: Dolandırıcı, hırsız, hilekar.
9. Misogyny: Misojini, kadın düşmanlığı.
10. Turmoil: Kargaşa, gürültü, karışıklık.

GEÇEN YILIN EN MERAK EDİLENLERİ
1. w00t: (ünlem) İnternet argosunda çok sevinme anlamına gelen kelime.
2. Facebook: Bir internet sitesi. Ayrıca fiil olarak kullanıldığında bir kullanıcının Facebook profiline bakma anlamına gelen kelime. (I facebooked your roommate / Oda arkadaşının facebook profiline göz attım)
3. Conundrum: İçinden çıkılması zor durum.
4. Quixotic: Don Kişot vari aşırı romantik hareket.
5. Blamestorm: Bir projenin neden başarısız olduğu konusunda tartışma yapma, suçluyu ortaya çıkarma.
6. Sardoodledom: Kökeni 1908’de ölen Fransız oyun yazarı Sardou’dan gelen, anlamsız, ahlaken itiraz edilebilir önemsiz gibi gelen başarılı yazılmış oyunları tanımlamak için kullanılan terim.
7. Apathetic: Lakayıt, kayıtsız, umursamaz.
8. Pecksniffian: Kökeni Charles Dickens tarafından yazılan Martin Chuzzlewit isimli kitabın karakterlerinden Seth Pecksniff’e dayanan, samimiyetsizlik, içten yüzlülük.
9. Hypocrite: İki yüzlülük, riyakarlık.
10. Charlatan: Şarlatan.

2006’NIN EN MERAK EDİLENLERİ
1. Truthiness: His yoluyla emin olunan doğruluk, gerçeklik.
2. Google: Popüler arama motoru, ayrıca Google üzerinde arama yapmayı tanımlayan fiil.
3. Decider: Karar verici
4. War: Savaş
5. Insurgent: Bozguncu, asi, kafa tutan.
6. Terrorism: Terörizm
7. Vendetta: Kan davası
8. Sectarian: Hizipsel, tarikat ya da mezhep ile ilgili, ayrılıkçı şiddet.
9. Quagmire: Batak, zor durum.
10. Corruption: Bozulma, irtikap, yolsuzluk, rüşvet yeme.


       Ekleyen: AlwaysGooD           Tarih: 2008-12-05 11:49:44        Yorumlar(0)

Bilgisayarlar 20 dakikadan kısa sürede virüs kapıyor

IBM’in Global Innovation Outlook Raporuna göre, internette güvenlik yazılımı olmayan bir bilgisayarın virüs kapması 20 dakikadan az sürüyor.

IBM’in Global Innovation Outlook Raporuna göre, internette güvenlik yazılımı olmayan bir bilgisayarın virüs kapması 20 dakikadan az sürüyor. IBM’den yapılan açıklamada, şirketin, dördüncü yılına giren Küresel İnovasyon Toplantıları kapsamında, sanal dünyanın daha güvenli hale getirilmesi için yapılması gerekenlerin tartışıldığı bir dizi beyin fırtınası gerçekleştirildi.

Oturumlara, IBM’nin yanı sıra Facebook, Nokia, ExxonMobil, Visa ve Toyota’nın da aralarında bulunduğu 95 kuruluşun yetkilileri katıldı.

Toplantıların ardından IBM tarafından yayımlanan Küresel İnovasyon Raporunda (Global Innovation Outlook) ise sanal dünyada daha güvenli ortamlara kavuşulması için önerilere yer verildi.

Raporda, son 20 yılda güvenlik ve toplum arasındaki ilişkinin giderek daha karmaşık hale geldiğinin altı çizilerek, günümüzün koşullarına uygun güvenlik stratejileri sunuldu.

Rapora göre, geçtiğimiz yıl 127 milyon kişinin kişisel bilgilerinin çalındığı sanal dünyada halen 1,4 trilyon kişi internet kullanıyor. Koruma sistemine sahip olmayan kişisel bir bilgisayarın internet üzerinde virüs kapması ise 20 dakikadan az sürüyor. Kablosuz aygıtların yüzde 83’ü mutlaka virüs kaparken, kullanıcı şifrelerinin yüzde 40’ı yalnızca 1 saat içinde kırılabiliyor.

Buna rağmen internet kullanıcılarının yüzde 63’ü, tüm erişimlerinde aynı şifreyi kullanmaya devam ediyor. Her 26,4 saniyede bir, bir otomobilin güvenlik sistemlerine sızılarak soygun gerçekleştiriliyor.

Ağ saldırılarının yüzde 84’ünün basit güvenlik önlemleriyle engellenebildiği belirtilen raporda, şirketlerin güvenlik sistemleri konusunda hayata geçirdiği yeni ve inovatif örneklere de yer veriliyor.

DAMAR GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİ
Bunlardan biri olan Tokyo Bankası, müşterilerinin tanımasını ve ATM;den güvenli şekilde yüksek tutarda nakit çekmesini sağlayan el damarı görüntüleme sistemini kullanıyor. Pek çok kuruluş, güvenlik sistemlerinde, katrilyonda bir yanılma payına sahip parmak izi, iris tanıma, ses tanıma, yüz tanıma gibi biyometrik yöntemlere yer veriyor. Bazı şirketler de, insanların aynı DNA profiline sahip olma ihtimalinin yüz milyarda 1;den az olduğu gerçeğinden hareketle, yeni geliştirilen DNA tanıma yöntemini kullanıyor.

Suçların fiziksel dünyadan dijital dünyaya doğru kaydığı belirtilen raporda değinilen konular arasında; güvenlik risklerinin izlenmesi ve ortadan kaldırılması sorumluluğun, özel sektörle devlet arasında paylaşılması gerektiği de yer alıyor.

Ayrıca, tehditlerin zararının ölçümlenme biçimi ve güvenlik ve gizlilik arasındaki ilişki konu ediliyor. Küreselleşme ve yaygınlaşan dijital teknolojilerin toplumun kökten değişmesine neden olduğu belirtilirken, bu durumun güvenliğe yönelik tüm kabul edilmiş yaklaşımları tehdit ettiği de vurgulanıyor.


       Ekleyen: AlwaysGooD           Tarih: 2008-12-02 15:03:48        Yorumlar(0)
Sayfalar: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | >>

 

Üye Giriş

Kullanıcı adı :
Şifre :
Üye Ol
Sifremi Unuttum

En Hit 10

+ Turkce mIRC 6.17
[201759]
+ Kelebek Script v
[57552]
+ mIRCTurk Script
[27717]
+ Turkce mIRC Scri
[17959]
+ Mawi Script V1.2
[3496]
+ Tutku Script v.1
[3470]
+ Selcuk Universit
[2464]
+ aBso ScRipT aBso
[2076]
+ ALemDeyiz mirc 1
[1645]
+ Zurna FinaL 6.0
[1577]

En Yeni 10

Top 10 Sunucular

+ kelebek.org
[664]
+ sohbet.net
[394]
+ superdal.net
[150]
+ mircworld.org
[111]
+ Tatli.gen.tr
[107]
+ duyum.net
[97]
+ DostmIRC.Com
[72]
+ esintim.net
[72]
+ IRC.Sevmedi.N
[50]
+ IRC.CokSeker.
[30]

İçerik Link :

mIRCmIRC  |  Türkçe mIRC | mirc indir © Copyright 2002 - 2006 mIRCTurk, Powered by Alka Grup

Dedicated Server Sponsored by Cesur


Blogunuzda, Web Sitenizde Asagidaki Kodu Ekleyerek Bize Destekte Bulunabilirsiniz.

yeni mirc türkce ,boŞ mirc scirpt ,modül yüklemek ircd ,türkçe mirc indiŞr ,mirciz mirc exe download ,facebook altuğ karaali ,helper mirc vindecy ,İrcde Script İndir ,sohbet mirc sayfası ,
bitanem net dow ,bitanem net dow ,Tüm scriptler irc ,IRCd Makaleler ,turce nırc ,mirc turkce sohbet indirme ,mırc t urk%2C ,