mIRCTurk

beta v7.0  

mirc

Menü

Otomatik Kurulumlar

Yeni Makaleler

+ /ns set msn/
[12264]
+ /os sms teln
[10898]
+ Anope den IR
[8435]
+ Access Kabul
[8856]
+ Modul: m_svs
[11403]

Küresel kriz e-ticareti etkilemedi

Küresel mali krizin reel sektöre olumsuz etkilerinin tersine e-ticaret sektörünün bu dönemde büyüme sergilediği belirtildi.

Küresel mali krizin reel sektöre olumsuz etkilerinin tersine e-ticaret sektörünün bu dönemde büyüme sergilediği belirtildi. Dünyanın en büyük elektronik ticaret şirketi eBay‘ın Türkiye iştiraki GittiGidiyor.com‘un Genel Müdürü Cenk Angın, yaptığı açıklamada, 2,5 milyon kayıtlı kullanıcıları bulunduğunu, gelecek yıl bu sayıyı 4 milyona çıkarmayı amaçladıklarını bildirdi.

Ayda ortalama 150 bin adet işlem yapıldığını ifade eden Angın, küresel mali krizinin kendilerine olumsuz bir yansımasının bulunmadığını söyledi.

Angın, geçen yıl aralık ayına kıyasla yüzde 50 büyüme öngördüklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Her yıl, her ay sürdürülebilir büyümemiz devam ediyor. 2009 içinde kriz nedeniyle iş hacminde her hangi bir daralma görülmüyor. E-ticaret sektöründe pazarın çok önemli bir bölümüne sahip olduğumuzu düşünürsek, e-ticaret sektörünün genel anlamda krizden olumsuz etkilenmeyeceğini söyleyebiliriz. Bu yılı büyümeyle tamamlayacağız. Gelecek yıl da aynı şekilde büyümemiz sürecek.

Türkiye’de e-ticaret sektörü yeni ve gelişen bir pazar. Yaklaşık 10 milyar dolarlık bir rakam konuşuluyor. Sadece ürün satışından gelecek yıl 700-750 milyon YTL’lik bir ticaret hacminin söz konusu olacağı öngörülüyor.”

Kriz ortamında vatandaşların alımlarını daha dikkatli yaptığını dile getiren Angın, şöyle devam etti:

“Mali sıkıntılarda pazara çıkmaktan çekinen tüketici internette aradığı ürünün en ucuzunu, kalitelisini, yenisini bulabiliyor. Bu da e-ticaretin önünü açıyor. Tüketici alışveriş için markete ya da pazara gitse belki ihtiyacından fazla ürün alacak, üstelik yorulmamak için çok gezmeden ürünü bulduğu yerde ücretini önemsemeden alacak. Bu küresel sıkıntının yaşandığı günümüzde tüketicinin aleyhine işler, sanal ortamdan alış veriş yapması ise tüketiciye büyük kazanç sağlar.

Özellikle bizimki kişiler arası alışverişe sanal pazar oluşturan siteler krizden etkilenmiyor, tam tersine büyüyor. Çünkü, kriz ortamlarında satış eğilimlerinin artması, e-ticaretin de yoğunlaşmasına neden oluyor.”

Angın, internet kullanımında Avrupa ve ABD’nin gerisinde olduğumuzu, ancak, sektörün giderek geliştiğini vurguladı.

SANAL ORTAMA ÖZEL KDV UYGULAMASI
Angın, Maliye Bakanlığının, sanal ortamda yapılan satışlara yönelik özel bir katma değer vergisi düzenlemesine gittiğini söyledi.

Yapılacak olan düzenlemeyle e-ticarette kurumlarla gerçek kişilerin ayrılacağını anlatan Angın, şöyle devam etti:

“Kurumlar fatura kesmeye, KDV’lerini göstermeye devam edecek. Alıcılar da KDV’ler ödemeye devam edecek. Ancak, bizimki gibi işlem yapan sitelerde ise müzayede sahasında el değiştiren mala karşı alıcı veya satıcı KDV ödemeyecek.

Sadece site aldığı komisyon üzerinden KDV ödeyecek. KDV ödeme endişesi yaparak, müzayede sitelerinde alışveriş yapmaktan çekinen vatandaşlar bu düzenleme sonucu gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilecek.”

Angın, getirilecek yeni düzenlemeye ilişkin çalışmanın yıl sonuna kadar tamamlanmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.


       Ekleyen: AlwaysGooD           Tarih: 2008-12-22 17:45:43        Yorumlar(0)

Google araması çeviri seçeneğine kavuşuyor

Google, şirketlere özel ürettiği arama sunucularında diller arasında arama yapabilen bir düzeneğin testlerine başladı.

Google, şirketlere özel ürettiği arama sunucularında diller arasında arama yapabilen bir düzeneğin testlerine başladı. Kurumlara özel şirket içi intranet araması servislerinde test edilmeye başlanan yeni servis, arama yapılırken farklı dilleri birbirine çevirebilecek.

Kurumsal hizmet sağladığı firmaların bir çoğunun farklı ülkelerde düzinelerce ofisi olduğunu söyleyen Google kurumsal ürünler müdürü Cyrus Mistry, “İşletmeler İçin Çapraz-Dilde Arama” adını verdikleri servisin, arama sorgusunu eş zamanlı olarak farklı dillere çevirerek arama yapabildiğini belirtti.

Aranan bir sorgunun farklı dillerdeki sonuçlarını da getirebilen sistem, mevcut Google Enterprise Labs müşterilerinin sahip olduğu sunuculara yüklenebiliyor.

Google’ın politikası gereği, bu hizmetin ilerleyen günlerde tüm kullanıcılara sunulması da bekleniyor.


       Ekleyen: AlwaysGooD           Tarih: 2008-12-22 17:44:12        Yorumlar(0)

e-Devlet Kapısı “Bismillah”la açıldı, giriş şifreyle

www.türkiye.gov.tr açıldı. Siteye erişimde Türkçe karakter sorunu yok, ancak birçok işlem için şifre gerekiyor. Şifre PTT’lerden bir günde, oturduğunuz yerden ise bir haftada alınıyor.

www.türkiye.gov.tr açıldı. Siteye erişimde Türkçe karakter sorunu yok, ancak birçok işlem için şifre gerekiyor. Şifre PTT’lerden bir günde, oturduğunuz yerden ise bir haftada alınıyor. e-Devlet Kapısı’nın ilk defa açılacağı tören yüce önder Mustafa Kemal Atatürk’ün silüeti ve Türkiye Cumhuriyeti haritasının lazer gösterisiyle Başladı. Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açılış konuşmasıyla, e-Devlet Kapısı “Ya Allah, Bismillah” sözleriyle kullanıma açıldı.

Devletin Kısayolu E-Devlet Kapısı’na hem www.türkiye.gov.tr, hem de www.turkiye.gov.tr adreslerinden erişim sağlanabiliyor. Vatandaşın aklında oluşan “Türkçe karakter kullanılacak mı, Türkiye miydi, turkiye miydi” sorunu 21. yüzyıl teknolojisine yaraşır bir şekilde çözülmüş oldu.

E-Devlet Kapısının ardındaki lobide, Doğum, Eğitim, Askerlik ve Seferberlik, İş ve Kariyer, Sosyal Güvenlik, Aile, Birey ve Toplum, Sağlık, Özürlü Vatandaşlar, Seyahat ve Turizm, Kültür-Sanat ve Spor, Trafik, Yasal İşlemler, Haklar ve Korunması, Yabancılar alt başlıklarında vatandaşların aklına takılabilecek hemen tüm soruların cevapları kolaylıkla ulaşılabilir bir şekilde yerleştirilmiş. Ziyaretçilerin site içerisinde sunulan bilgiler arasında aradıkları bir kelimeyi bulmaları için kullanabilecekleri arama motoru ise hızlı ve başarılı. Ancak ilk gün yoğunluğundan olsa gerek, şifreli işlemlerin gerçekleştirilmesi sırasında sunucu yanıt vermeyi kesiyor ve işlemler eksik kalıyor.

Hizmetler:
E-Devlet Kapısı’nın arkasında yapmak istenen işlem için sitenin içinde kaybolmaya gerek yok. Hizmetler, açılış sayfasında sol kolonda sıralanmış durumdalar. Hizmetlerin bir kısmından yararlanmak için sisteme giriş yapmış olma zorunluluğu yok ancak, kişiye özel işlemler için üç seçenek sunuluyor:
* PTT bürolarına başvurularak alınan kişiye özel şifre,
* Özel firmalardan alınan elektronik imza (E-İmza),
* Avea ve Turkcell’den alınabilecek mobil imza (M-İmza).

KİŞİYE ÖZEL ŞİFRE NEDİR, NASIL ALINIR?
PTT Genel Müdürlüğü’ne bağlı ofislerden şahsen başvuruyla alınabilecek kişiye özel şifre, e-Devlet Kapısı’nda sunulan hizmetlerden faydalanmak isteyen vatandaşlara özel olarak yaratılacak bir şifre. Bunun için vatandaşlar en yakın PTT ofisine gidip, kendilerine özel şifrelerini TC Kimlik numaralarını ibraz ederek alabilecekler.

E-İMZA NEDİR, NASIL ALINIR?
5070 sayılı Elektronik İmza Yasası uyarınca BTK’ya bildirimini yapmış ve Türkiye’de bu hizmeti vermeye yetkili “Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı”lara yapılarak başvuruyla alınabilen, ıslak imza yerine geçen kimlik tanımlama aracıdır. E-İmza; BTK tarafından yetkilendirilmiş dört kanaldan alınabiliyor. Kamu Kuruluşları için TUBİTAK-UEKAE Kamu Sertifikasyon Merkezi, vatandaşlar için TürkTrust, E-Güven ve E-Tuğra firmaları hizmet veriyor. Firmalar çevrimiçi başvuru formu doldurularak yapılan ödemenin ardından, başvuru sahibine geri dönerek işlemleri yerinde tamamlıyor. E-İmza ücretsiz değil, ücretler 320 YTL’ye kadar çıkabiliyor.

MOBİL İMZA NEDİR, NASIL ALINIR?
Türkiye’de Avea ve Turkcell tarafından dağıtılan Mobil İmza (M-İmza), kurumların servislerine SMS yollayarak, internet üzerinden ya da müşteri hizmetlerinin sunulduğu ofislerden alınabiliyor. Ancak kullanıcıların Mobil İmza almadan önce cep telefonlarının ve SIM kartlarının uyumluluğunu kontrol etmeleri gerekiyor. Mobil İmza da, Elektronik İmza gibi ücretli bir servis ve aktivasyonu 1 hafta sürüyor. M-İmza’nın ücretlendirmesi biraz daha insaflı. Turkcell kullanıcılarına iki seçenek sunuyor: işlem başına 1SMS ya da 2 kontör, aylık sınırsız işlem içinse faturalı hatlardan 5 YTL, kontörlü hatlardan ise haftada 10 kontör talep ediyor. Avea ise aylık olarak 4 YTL bedelle mobil imza servisini kullanıcılarına sunuyor.

ŞİFRE, M-İMZA YA DA E-İMZA GEREKTİRMEYEN HİZMETLER:
* Başbakanlık İletişim Merkezi Yeni başvuru: Bu servis bilgi edinme amacıyla kullanılabiliyor.
* PTT kayıtlı gönderi takibi
* PTT şube sorgulamayla en yakın PTT şubesinin iletişim bilgileri sorgulanabiliyor.
* Kriterlere göre açık iş sorgulama: Bu hizmet, sistemde kayıtlı iş ilanları içinden arama yapmak amacıyla kullanılıyor ancak, başvuru için sisteme giriş yapmış olmak gerekiyor.
* Meslek kursu sorgulama
* Türk meslek sözlüğü: İşkur tarafından tanımlanmış olan meslekleri sorgulanabilyior.
* MEB sınav yeri sorgulama: TC Kimlik numarası ile MEB tarafından düzenlenen sınavların yerlerini sorgulayabilirsiniz.
* MEB sınav sonuş sorgulama
* Ulaştırma Bakanlığı araç yetki belgesi sorgulama: Bu hizmet, ticari araçların plaka numaralarıyla yetki belgelerini sorgulamaya yarıyor.
* Uçuş mürettebatı lisans/rating müracaatı: Bu hizmet, uçuş mürettebat lisans/rating müracaatı yapmak isteyen öğrenci pilotlar tarafından kullanılabilir.

ŞİFRE, M-İMZA YA DA E-İMZA GEREKTİREN HİZMETLER:
* Başbakanlık İletişim Merkezi Başvuru Sorgulama
* SSK Hizmet Dökümü
* Profile Göre Açık İş Sorgulama ve Basvuru
* İş Başvuru Sonucu Sorgulama
* İşsizlik Ödeneği Başvurusu
* İşsizlik Ödeneği Ödemesi Takibi
* İŞKUR’a Olan Borcu Sorgulama
* İçişleri Bakanlığı Evrak Durum Takibi
* Ulastırma Bakanlığı Sivil Havacılık Uçuş Mürettebatı Lisans Müracaatı
* TCDD e-Bilet Rezervasyon ve Satış
* Denizcilik Müsteşarlığı Amatör Denizcilik Belgesi


       Ekleyen: AlwaysGooD           Tarih: 2008-12-22 17:34:52        Yorumlar(0)
Sayfalar: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | >>

 

Üye Giriş

Kullanıcı adı :
Şifre :
Üye Ol
Sifremi Unuttum

En Hit 10

En Yeni 10

Top 10 Sunucular

+ kelebek.org
[664]
+ sohbet.net
[394]
+ superdal.net
[150]
+ mircworld.org
[111]
+ Tatli.gen.tr
[107]
+ duyum.net
[97]
+ DostmIRC.Com
[72]
+ esintim.net
[72]
+ IRC.Sevmedi.N
[50]
+ IRC.CokSeker.
[30]

İçerik Link :

mIRCmIRC  |  Türkçe mIRC | mirc indir © Copyright 2002 - 2006 mIRCTurk, Powered by Alka Grup

Dedicated Server Sponsored by Cesur


Blogunuzda, Web Sitenizde Asagidaki Kodu Ekleyerek Bize Destekte Bulunabilirsiniz.

yeni mirc türkce ,boŞ mirc scirpt ,modül yüklemek ircd ,türkçe mirc indiŞr ,mirciz mirc exe download ,facebook altuğ karaali ,helper mirc vindecy ,İrcde Script İndir ,sohbet mirc sayfası ,
bitanem net dow ,bitanem net dow ,Tüm scriptler irc ,IRCd Makaleler ,turce nırc ,mirc turkce sohbet indirme ,mırc t urk%2C ,